Rozpoczęcie studiów: 1. 10. 2024 | Czas trwania studiów: 3 lata | Cena za semestr: dodawać | Plan studiów |
Program edukacyjny w zakresie zapobiegania przestępczości odzwierciedla obecne i przyszłe potrzeby społeczeństwa. Opiera się ona na wiedzy, że kontrola przestępczości (oba jej elementy: prewencja i represje) jest jednym z długoterminowych priorytetów polityki rządu.
Celem programu kształcenia jest przygotowanie uczniów do profesjonalnego i ludzkiego radzenia sobie z tym ważnym zadaniem społecznym, zarówno w zakresie prewencji pierwotnej (pozytywnie wpływającej na orientację wartościową ogółu społeczeństwa), jak i trzeciorzędowej (resocjalizacja, zatrudnienie, rodzina, kwalifikacje zawodowe), jak i – a przede wszystkim – prewencji wtórnej, tj. w odniesieniu do grup ryzyka (wagary, wandalizm, narkotyki, alkohol, hazard, przestępczość, ekstremizm, pochodzenie etniczne).
Może być realizowana zarówno w zakresie profilaktyki społecznej, jak i w zakresie prewencji sytuacyjnej, zarówno w zakresie administracji publicznej i organizacji pozarządowych, jak i w zakresie ochrony handlowej osób i mienia.
Absolwent może znaleźć pracę przede wszystkim jako funkcjonariusz w organach administracji państwowej i samorządowej, ekspert i menedżer w prywatnych agencjach ochrony, specjalista ds. bezpieczeństwa pracy, specjalista ds. instytucji pozarządowych, samodzielny pracownik ds. społecznych, samodzielny pracownik ds. administracyjnych, samodzielny pracownik ochrony, samodzielny urzędnik administracyjny służby więziennej, inspektor służby więziennej, funkcjonariusz straży miejskiej, inspektor policji, komisarz policji, lub jako samodzielny pracownik straży pożarnej.