Rozpoczęcie studiów: 1. 10. 2024 | Czas trwania studiów: 5 lat | Cena za semestr: dodawać | Plan studiów |
Specjalizacja przeznaczona jest dla osób, które interesują się rozwojem psychologicznym człowieka i zamierzają pracować z ludźmi w celu wspierania ich procesu rozwojowego na określonym etapie życia. Adresatami powyższej specjalizacji są zarówno osoby rozpoczynające studia psychologiczne, jak i absolwenci innych kierunków, takich jak pedagogika czy medycyna.
Program specjalizacji ukierunkowany jest na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie wspomagania rozwoju lub poprawy jakości życia w wybranym obszarze funkcjonowania człowieka. Praktyczna strona specjalności Psychologia Wspomagania Rozwoju Człowieka dotyczy kompetencji związanych ze stymulowaniem rozwoju ludzi normalnych, ale także osób z trudnościami i zaburzeniami typowymi dla danego etapu rozwojowego w obszarach potrzeb emocjonalnych dzieci i młodzieży, trudności szkolnych, trudności i zaburzeń rozwoju życia człowieka. trudności adaptacyjne, kształtowanie tożsamości i poczucie własnej wartości. Dydaktyka w tej specjalności prowadzona jest przez praktykujących psychologów zajmujących się psychologią rozwoju człowieka w cyklu życia, psychologią zdrowia, wspomaganiem rozwoju dziecka i młodzieży, w tym wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, rozwojem psychoseksualnym i edukacją seksualną, psychologią jakości życia oraz psychologią starzenia się i starości, psychogerontologią.
Absolwentka kierunku Psychologia Wspomaganie Rozwoju Człowieka posiada wiedzę i kompetencje umożliwiające dalsze kształcenie się w zawodzie psychoterapeuty. W trakcie studiów nabywają specjalistyczne umiejętności w zakresie utrzymywania kontaktu terapeutycznego z klientem (dzieckiem, rodzicem, osobą dorosłą). Absolwent kierunku psychologia wspomagająca rozwój człowieka może pracować jako psycholog zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i dorosłymi.
Perspektywy zawodowe jako psycholog, szczególnie w działach takich jak:
Szkoły, przedszkola, placówki oświatowe (warunek: przygotowanie pedagogiczne)
Ośrodki opiekuńczo-wychowawcze
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne
Poradnie rodzinne
Poradnia psychologiczna
Kliniki specjalistyczne (młodzieżowe, rodzinne)
Instytucje poradnictwa zawodowego
Instytucje pomocy społecznej
Placówki udzielające pomocy i opieki w sytuacjach kryzysowych
Placówki pomocnicze i ośrodki związane z poradnictwem psychologicznym w zakresie kształcenia i szkolenia dzieci i młodzieży
Organizacje pozarządowe realizujące programy psychoedukacyjne
Instytucje i organizacje wspierające osoby starsze
Uniwersytety Trzeciego Wieku
Fundacje i stowarzyszenia specjalizujące się we wspieraniu rozwoju człowieka na poszczególnych etapach życia
Prywatne gabinety udzielające poradnictwa psychologicznego