Rozpoczęcie studiów: 1. 10. 2025 | Czas trwania studiów: 5 lat | Cena za semestr: dodawać | Plan studiów |
Psycholog specjalizujący się w psychologii klinicznej z psychoterapią zajmuje się diagnozą i terapią różnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych w celu wspierania ludzi w osiąganiu zdrowia psychicznego i lepszym funkcjonowaniu w życiu codziennym.
Specjalność Psychologia Kliniczna z Psychoterapią koncentruje się na zagadnieniu psychiki osoby chorej oraz mechanizmach powstawania i utrzymywania się zaburzeń psychicznych we wszystkich fazach życia człowieka. Celem tej specjalności jest budowanie wiedzy specjalistycznej oraz kształtowanie i wzmacnianie kompetencji psychologicznych niezbędnych do pracy z osobami z problemami klinicznymi, w tym z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, neurologicznymi, somatycznymi lub znajdują się w stanie kryzysu psychicznego. . Specjalizacja Psychologia kliniczna z psychoterapią bada problemy zdrowia psychicznego z perspektywy klinicznej, procesy i mechanizmy rządzące zjawiskami psychicznymi i zachowaniem człowieka oraz ich wpływ na interakcje z innymi ludźmi.
Specjalizacja przeznaczona jest dla osób, które chcą w przyszłości pomóc osobom z trudnościami w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym oraz zapewnić profesjonalne wsparcie psychologiczne w krytycznych sytuacjach życiowych. Kandydaci powinni wykazać się chęcią rozwijania umiejętności interpersonalnych, które umożliwią im zwracanie uwagi na klientów i pacjentów.
Program specjalizacji koncentruje się na kluczowych strategiach z perspektywy świadczenia profesjonalnej pomocy psychologicznej z zakresu psychopatologii w zakresie psychoprofilaktyki, interwencji kryzysowej obejmującej pracę z osobami uzależnionymi, psychoterapii, podstaw psychiatrii, neuropsychologii klinicznej, seksuologii klinicznej oraz rehabilitacji psychologicznej. Kursy w ramach tej specjalności prowadzone są przez praktykujących psychologów zajmujących się psychologią kliniczną i zdrowiem psychicznym, w tym psychoterapeutów, seksuologów, psychiatrów, terapeutów uzależnień, specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy oraz innych specjalistów pracujących z zakresu psychologii klinicznej i zdrowia psychicznego. Kursy koncentrują się na rozwijaniu praktycznych umiejętności psychologicznych potrzebnych do pracy z pacjentami i klientami.
Absolwentka kierunku Psychologia Kliniczna z Psychoterapią posiada wiedzę i kompetencje umożliwiające dalsze kształcenie się w zawodzie psychoterapeuty. W trakcie studiów nabywają specjalistyczne umiejętności w zakresie utrzymywania kontaktu terapeutycznego z klientem (dzieckiem, rodzicem, osobą dorosłą). Absolwent kierunku psychologia kliniczna z psychoterapią może pracować z osobami z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami rozwojowymi lub przewlekłymi zaburzeniami somatycznymi.
Perspektywy zawodowe jako psycholog, szczególnie w działach takich jak:
Szkoły, przedszkola, placówki oświatowe (warunek: przygotowanie pedagogiczne)
Ośrodki zdrowia psychicznego
Przychodnie, poradnie i szpitale psychiatryczne
Poradnie i poradnie medycyny somatycznej
Ośrodki psychoterapeutyczne
Ośrodki Interwencji Kryzysowej
Ośrodki rehabilitacyjne
Poradnictwo dla młodzieży, rodziny, małżeństwa i związków partnerskich
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne
Poradnictwo zawodowe (młodzież, rodzina, małżeństwo)
Placówki opiekuńcze, edukacyjne i resocjalizacyjne
System sądownictwa i penitencjarny
Instytucje pomocy i opieki społecznej
Placówki niosące pomoc i opiekę w krytycznych sytuacjach życiowych
stowarzyszenia i fundacje zdrowia psychicznego – realizujące programy psychologiczne, profilaktyczne i promocyjne w zakresie zdrowia psychicznego
Prywatne gabinety udzielające poradnictwa psychologicznego